Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravda pomalu prosakuje na povrch vol. 3

Tady není už co dodat...

article preview

   Tady není už co dodat...

 

Pravda pomalu prosakuje na povrch vol. 3

 

2c.jpg

(ilustrační obrázek)

 

Pravda pomalu prosakuje na povrch 1. díl - ZDE

 

Pravda pomalu prosakuje na povrch 2. díl - ZDE

 

Z německých vlaků se stávají zóny strachu. Zaměstnanci zoufale píší o pomoc

 

článek publikovaný 26. 4. 2024 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   Kopance, plivání, výhružky a zběsilé útěky před zbitím. To vše den co den zažívají zaměstnanci durynské železnice, píší německé deníky s odkazem na dopis, který poslali vedení železniční společnosti. Doslova katastrofální situace je na trati Erfurt-Arnstadt-Suhl-Meiningen. Pachateli násilí jsou migranti a obyvatelé uprchlického domova v Suhlu, uvádějí zaměstnanci v dopise.

 

   Dopis je podle zaměstnanců jakýmsi zoufalým voláním o pomoc. Situace je podle nich naprosto neúnosná. Průvodčí a strojvůdci jsou denně ohrožování nebo napadáni, zejména u večerních a nočních spojů. Incidenty, které popisuje dopis, nemohou nechat nikoho na pochybách, že se situace naprosto vymkla, píše deník Bild.

   Průvodčí jsou denně vystavováni hrubým urážkám při kontrole jízdenek, ženy jsou terčem sexistických výhrůžek. Běžné jsou fyzické útoky v podobě kopanců a úderů, plivání, voyeurismus. Často se stává, že zaměstnanci zběsile prchají z vlaků přes koleje, aby utekli před zmlácením. Běžně manželé doprovázejí své ženy, které jsou ve službě, aby je v případě potřeby chránili, píše deník Thüringer Allgemeine.

 

Obdobnému teroru jako zaměstnanci německých drah čelí již dlouho mj. i němečtí policisté - viz video výše (ke stažení ZDE), nebo v knižní podobě "Policistka volá o pomoc" ZDEZDEZDE ZDE.

 

   Reakce zástupců spolkové policie je zarážející. Mluvčí Karsten Täschner uvedl, že by se situace v Durynsku neměla přeceňovat, protože "okolnosti jsou příliš naddimenzované emocemi" a s nárůstem trestné činnosti v železniční dopravě bojují všechny spolkové země, protože se zvýšil počet cestujících v důsledku cenově výhodné měsíční jízdenky za 49 eur.

   Vysvětlení policejního mluvčího naštvala Thomase Filipa, předsedu Železničního a dopravního svazu (EVG). Ten potvrzuje rostoucí brutalitu na železnici. "Trať v Durynsku, která se stala ohniskem násilí, to není ojedinělý případ. Respekt se ztratil," řekl. Podle jeho slov se na železnici odehrává mnohem více násilí, než je nahlášeno. "Abychom přispěli k deeskalaci, asi 70 % incidentů vůbec nehlásíme," říká Filip.

   Nakonec železniční společnost zasedla se zástupci durynského ministerstva dopravy a policií k jednacímu stolu a výsledkem je částka, která se z rozpočtu zemské vlády vydá na bezpečnostní opatření. Německé dráhy nedávno oznámily, že průvodčí dostanou na své uniformy malé kamery. Spolková policie zavedla od loňského listopadu hlídky v civilu, které operují na různých vlakových trasách.

 

Každý den se v Německu stanou dvě hromadná znásilnění

 

"V šatech, které jsou krátké, a s podpatky bych večer na ulici nikdy nevyšla. Je to jako ´pozvánka´ k tomu, aby se dotyčná stala terčem v lepším případě obtěžování. Necítím se bezpečně a snažím se vyhnout tomu, abych byla večer venku."

televizní moderátorka Janin Ullmannová popisuje zkušenosti mnohých žen z Berlína

 

3.jpg

(ilustrační obrázek)

 

Imigrant z Afriky v roce 2019 krátce po příjezdu do České republiky znásilnil nezletilou (!) Češku - ZDEZDE ZDE

 

článek publikovaný 4. 6. 2024 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   Spolkový kriminální úřad šokoval veřejnost statistikami hromadných znásilnění, která se v Německu stala v loňském roce. Z čísel vyplývá, že každý den se stanou dvě.

 

   Až vzhledem k razantnímu nárůstu počtu případů hromadných znásilnění začala policie od roku 2018 tyto případy evidovat samostatně. Z nejnovější statistiky vyplývá, že počty těchto zločinů neustále rostou.

"V šatech, které jsou krátké, a s podpatky bych večer na ulici nikdy nevyšla. Je to jako ´pozvánka´ k tomu, aby se dotyčná stala terčem v lepším případě obtěžování. Necítím se bezpečně a snažím se vyhnout tomu, abych byla večer venku," popsala televizní moderátorka Janin Ullmannová zkušenosti mnohých žen z Berlína.

   V roce 2018 bylo hromadných znásilnění 659, o rok později 710 a podobný počet zůstal i v roce 2020 (704). O rok později nastal mírný pokles na "jen" 677 případů, v roce 2022 ale zase počet případů razantně narostl na 789.

   Statistika se blíže věnuje i původu pachatelů. V letech 2018 a 2019 i v roce 2022 šlo z poloviny o lidi, kteří nemají německé občanství nebo mají přistěhovalecký původ. V roce 2020 to bylo 46 % a v roce 2021 o procento více. Nejčerstvější statistiky hovoří o tom, že podíl cizinců, kteří mají tento trestný čin na svědomí v loňském roce, činil 47,5 %.

   Údaje Spolkového kriminálního úřadu ukazují, že pachatelé sexuálních útoků nejčastěji pocházejí ze zemí, jako jsou Sýrie, Afghánistán a Irák, píše pravicový deník Neue Zürcher Zeitung. Například v roce 2022 tvořili syrští přistěhovalci asi procento celkové populace, ale v případě podezření ze znásilnění, sexuálního napadení a sexuálního zneužití to bylo 5,3 %.

   Z regionálního pohledu drží první místo v pomyslném žebříčku počtu skupinových znásilnění spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, kde se vloni stalo 209 těchto deliktů. Druhé místo obsadil Berlín (111), třetí je spolková země Dolní Sasko (88) a na čtvrtém místě je Bavorsko (81). Naopak nejméně případů se stalo v Durynsku (2), Meklenbursku-Předním Pomořansku (3) a Brémách (6).

   Mezi pachateli sexuálních trestných činů jsou disproporčně zastoupeni mužští žadatelé o azyl, zejména pokud jde o trestný čin znásilnění. Nizozemský sociolog Ruud Koopmans, který se dlouhodobě zabývá úskalími migrace, ve své knize upozorňuje, že v roce 2020 bylo mezi pachateli znásilnění zastoupení žadatelů o azyl pětinásobné.

   Faktorů, proč se dopouštějí této kriminality, je celá řada. Je mezi nimi i to, že tito muži byli v dětství a mládí svědky nebo oběťmi takovýchto sexuálních činů, i to, že postavení žen v zemích, jako jsou Sýrie, Afghánistán či Irák, je silně znevýhodněno.

   Koopmans již ve své dřívější studii z roku 2008 uvedl, že v zemích, které neposkytují migrantům silné pobídky k naučení se jazyka hostitelské země a neumožní jim styk s příslušníky jiných etnik, dochází v kombinaci se štědrým sociálním státem k nízkému zapojení do pracovního procesu, segregaci a vysoké pravděpodobnosti kriminálního chování.

 

Katolické Rakousko v šoku. Muslimů je na vídeňských základních školách víc než křesťanů

 

1.jpg

(ilustrační obrázek)

 

článek publikovaný 11. 6. 2024 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   Ve vídeňských základních školách tvoří muslimové největší náboženskou skupinu. S velkým odstupem jsou na druhém místě katolíci, uvádějí nejnovější statistická data, která v úterý představil Christoph Wiederkehr, náměstek vídeňského primátora.

 

   Plných 35 % školáků na veřejných základních školách se hlásí k islámu. Na druhém místě jsou děti, které se nehlásí k žádnému vyznání, těch je 26 %. Teprve třetí příčka patří katolíkům (21 %), píše list Kronen Zeitung.

   Dalších 13 % se hlásí k pravoslaví, k protestantům 2 % a zbytek je označen jako ostatní. Ještě před šesti lety tvořili na vídeňských základních školách většinu křesťané, připomíná Wiederkehr.

   Náměstek primátora zdůrazňuje, že víra je soukromou záležitostí a svoboda vyznání patří k základním právům člověka. Průzkumy ale zároveň ukazují, že mladí muslimové ve Vídni jsou nejen výrazně více nábožensky založení, ale také stále častěji zastávají extrémní postoje, jako je antisemitismus, nepřátelství vůči komunitě LGBTQ a odmítání principu rovnosti mezi muži a ženami.

   Wiederkehr chce vzhledem k vývoji zrušit na vídeňských školách předmět náboženská výchova a zavést nový s názvem Život v demokracii. Vyučoval by se hned od první třídy.

 

Německo je bezradné. V zemi prudce roste počet útoků nožem

 

"V Německu považují bezpečnostní úřady v současné době asi 200 osob za islamistickou hrozbu. . . . Německá kontrarozvědka tvrdí, že v osmdesátimilionové zemi žije asi 27 000 muslimů, kteří mají ´islamistický potenciál´."

 

4b.jpg

 

článek publikovaný 17. 6. 2024 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   V Německu se čím dál tím víc objevují útoky nožem. V loňském roce ho použilo jako účinnou zbraň více než 14 000 pachatelů, což je o 1 490 útoků více než rok předtím, vyplývá z policejních statistik. Každý den dochází v zemi ke třem desítkám útokům. Obrana je v podstatě nemožná, upozorňuje web týdeníků Focus.

 

   Nůž je často nebezpečnější než střelná zbraň, tvrdí Dieter Walter, který v Münsteru dlouhé roky trénoval elitní policisty. Proč právě nyní razantně narůstá počet trestných činů spáchaných nožem, se vysvětluje odborníkům těžko. Snadná dostupnost, šokující účinnost a špatná obrana vůči útoku, to platilo i v minulosti, tvrdí kriminolog z Curychu Dirk Baier.

   Je přesvědčen, že v současnosti padají "určité zábrany" a v některých kruzích se nůž stal nepostradatelnou výzbrojí.

   Bez nože se neobejdou muži ve věku od 18 do 30 let, svobodní, bez vzdělání a bez práce, popisuje kriminalista Rudolf Egg klientelu. "Je to skupina, která dominuje i v dalších násilných činech," dodává.

   Podíl útočníků, kteří nemají německé občanství, je extrémně vysoký. Například v Berlíně je cizinec zodpovědný za každý druhý útok nožem. Migrační pozadí potvrzuje také kriminalista Rudolf Egg.

   Například při nedávném zásahu v Mnichově se před nákupním centrem střetly dvě skupiny teenagerů. Jedna byla z Balkánu a druhá z Blízkého východu. Policisté ze speciální jednotky SEK zasáhli krátce předtím, než vznikla potyčka. Rozdělili skupiny a mladé prohledali. "Každý, opravdu každý z těch mladíků měl u sebe nůž. Bylo tam všechno. Dýky, zavírací nože, vystřelovací nože, nože, které používají speciální armádní jednotky," popisuje kriminalista.

   Propagandistická videa zabijáků z organizace Islámský stát, kteří stínali hlavy zajatcům, navádějí islámské radikály, aby ke svým akcím použili nůž, píše Focus. Před deseti lety byla například na internetu k vidění "instruktážní videa" Islámského státu, kde se dávaly podrobné návody, jak zabít policisty nožem. V pokynech se objevily i různé typy nožů a rady, jak s nimi zacházet a jak je skrýt na těle.

"Učitelé" z těchto videí našli žáky po celém Německu. Výsledkem jsou útoky ve Würzburgu, Duisburgu, Drážďanech či Hamburku a jinde. V únoru 2016 zaútočila Safia S., které bylo v té době 15 let, nožem na policistu na hlavním vlakovém nádraží v Hannoveru. Policistu vážně zranila.

   Vyšetřování odhalilo, že dívka byla od útlého věku cvičena Islámským státem. Léta udržovala kontakt se svými instruktory prostřednictvím chatu. Policista, kterému je nyní 42 let, stále trpí následky atentátu. Safia S., odsouzená k šesti letům vězení, je v současné době už dávno na svobodě.

 

Co dělat s radikály?

V Německu považují bezpečnostní úřady v současné době asi 200 osob za islamistickou hrozbu. Tuto skupinu nelze hlídat nepřetržitě. A i kdyby se tak stalo, pachatelé, jak ukázal zločin v Mannheimu, mohou žít zcela nenápadně, než provedou zločin. Německá kontrarozvědka tvrdí, že v osmdesátimilionové zemi žije asi 27 000 muslimů, kteří mají "islamistický potenciál".

"Ti, kteří se sami radikalizují a pak provedou útok, jsou noční můrou bezpečnostních úřadů. Jsou v podstatě neodhalitelní," uvedl poslanec Sebastian Fiedler (SPD).

   Po útoku v Mannheimu, kde islámský radikál zaútočil na policistu, který zraněním podlehl (ZDEZDE a ZDE), volají policejní odbory po tvrdých právních opatřeních. Chtějí pachatele a nebezpečné osoby deportovat do zemí původu, i kdyby to byl Afghánistán nebo Sýrie. Tato myšlenka není nová, ale v Berlíně je považována za citlivou. Měl by demokratický stát vyhostit propuštěné zločince do zemí, kde neplatí žádná lidská práva?

   Strany vládní koalice chtějí raději zpřísnit zákony o zbraních. V lednu 2023 navrhla ministryně vnitra Nancy Faeserová několik změn příslušných ustanovení (zejména pro ruční palné zbraně). FDP však tento pozměňovací návrh blokuje a místo toho vyzývá k přísnému uplatňování stávajících zákonů.

 

Evropa se bojí oprávněně, útoků nožem bude přibývat, tvrdí afghánský exdiplomat

 

článek publikovaný 3. 7. 2024 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   Strach z útoků nožem je oprávněný, bude jich přibývat. Ohroženo je nejen Německo, ale i další části západní Evropy. Tvrdí to Sayer Daudzai, bývalý velvyslanec Afghánistánu ve Spojených arabských emirátech. Svou rodnou zem opustil ve chvíli, kdy se k moci dostal Tálibán, píše deník Bild. V současné době žije v USA a pracuje jako analytik ve Washingtonu.

 

"Nepřekvapuje mě, co se nyní v Německu děje," říká Dauzai. Reaguje na případy posledních dnů, kdy pachateli brutálních útoků nožem po celém Německu byli Afghánci.

"Očekávám, že takových útoků bude přibývat nejen v Německu, ale i v dalších částech západní Evropy a možná i v USA," dodal v deníku Bild.

   Největší problém podle diplomata je v nedostatečném prověřování běženců, kteří se do Evropy dostávají nelegálním způsobem. "Zaměstnanci imigračních úřadů nemají téměř žádné informace o situaci v Afghánistánu. U těchto lidí neexistují žádné vícenásobné kontroly. To je důvod, proč se ti, kteří by mohli představovat nebezpečí, neodfiltrují," řekl.

   Afghánistán není jedinou zemí původu, kde německé úřady ne vždy přesně vědí, s kým mají tu čest. Po příjezdu do Evropy se mnoho migrantů zbavuje svých pasů, s nimiž opouštějí domovské země, aby zamaskovali svou identitu.

   Dalším problémem při přijímání uprchlíků z Afghánistánu je podle Sayera Daudzaie, který v současné době žije v USA, skutečnost, že platné afghánské pasy vydává Tálibán. To znamená, že teroristická skupina kontroluje, kdo může opustit Afghánistán a kdo ne.

   Problémem je otázka přímé deportace. Německo neuznává vládu Tálibánu a německé velvyslanectví v Kábulu je stále uzavřeno. Spolupráce mezi orgány obou zemí při deportacích nebo kontrolách podmínek na místě je nulová. Afghánistán je proto stále považován za nebezpečnou zemi původu.

"To je důvod, proč Německo v tuto chvíli nemůže deportovat odmítnuté žadatele o azyl přímo do Afghánistánu," říká Sayer Daudzai. A pokračuje: "Proto by se měly uzavírat smlouvy se třetími zeměmi. Zároveň by se mělo umožnit legální přistěhovalectví. Ovšem ti, kteří se chtějí usadit v Německu, by měli být předem zkontrolováni. Kromě německých úřadů by se tohoto úkolu měli zhostit důvěryhodní experti z Afghánistánu."

 

Už i Vídeň. Válka migrantských gangů zachvátila ulice rakouské metropole

 

5.jpg

 

článek publikovaný 13. 7. 2024 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   Čtyři těžce zranění Afghánci ve věku 15 až 23 let, z nichž jeden je s vážným poraněním hlavy v kritickém stavu, je výsledek poslední bitvy mezi gangy migrantů. Ta se odehrála minulý víkend před vlakovým nádražím ve Vídni-Meidlingu. Zločinecké gangy představují pro Vídeň čím dál větší problém, píše rakouská tisková agentura APA.

 

   Policii se pachatele posledního útoku zatím nepodařilo vypátrat. Maskovaní muži prý na skupinu zaútočili kladivy, skleněnými lahvemi, noži a střelnými zbraněmi. Alespoň tak to popisují oběti při prvotním výslechu.

   A nebyla to jediná krvavá řež, která se během uplynulého víkendu ve Vídni odehrála. Další rvačky zažily vídeňské čtvrti Favoriten a Brigittenau.

 

Násilí eskaluje

Rakouská metropole se v posledních měsících potýká s doutnajícím konfliktem mezi Čečenci na jedné straně a Syřany a Afghánci na straně druhé. Od konce ledna jsou v několika vídeňských obvodech dokumentovány násilné střety mezi těmito etnickými skupinami, při nichž se používají nože, paralyzéry, kladiva, pistole se slepými náboji a podobně, píše web Der Standard.

   Na konci května poslal soud do vězení na 20 měsíců dvacetiletého Čečence, protože na konci ledna zmlátil dva mladé Syřany do bezvědomí. Soudnímu jednání byl v publiku přítomen třicetiletý Čečenec, kterého neznámí pachatelé krátce poté - v noci na 3. června - v Arthabeparku ve vídeňské čtvrti Favoriten pobodali a těžce zranili.

   Je možné, že právě tento zločin je začátkem současné eskalace násilí mezi uvedenými cizinci. Policie tuto verzi oficiálně nepotvrdila, ale nelze ji vyvrátit, píše agentura APA.

 

Gang 505/515

Čečenské kruhy tvrdí, že chlapci a mladí muži ze Sýrie a arabského regionu vytvořili ve Vídni gang, který si říká "505/515" a má v parcích a na veřejných prostranstvích oslovovat migranty ohledně jejich původu.

   Lidé, kteří se identifikují jako Čečenci, ale také jako Turci, jsou potom napadeni. Na sociálních sítích se tito migranti mobilizují a tvrdí, že se nesmí tolerovat údajný útok na těhotnou mladou ženu a útok na 30letého muže nožem. "Naši lidé se za to chtějí pomstít," prohlásil mladý Čečenec.

   V telegramovém kanálu namířeném proti skupině 505/515 jsou syrské oběti zraněné o víkendu doslova "oslavovány". "Války pokračují," píše jeden uživatel. Další uvádí: "Syřan byl pobodán a je v nemocnici. Může zemřít". Tento příspěvek byl označen desítkami lajků a více než 700krát komentován.

 

Varování pro dívky z Vídně

V dotyčné skupině jsou "dívky z Vídně" varovány, aby byly opatrné: "V Reumanu, Jägerstrasse, Prateru a Meidlingu se pohybují Arabové, kteří útočí na Čečence". Na jiném místě se píše: "My admini (myšleno správci) vás žádáme o laskavost, nechoďte ven bez nože nebo zbraně. (. . .) Těchto psů se zbavíme, nebojte."

   Policie v pondělí zadržela 29letého Čečence a prohledala jeho byt ve vídeňské čtvrti Donaustadt. Muž prý v pátek večer odvezl autem několik podezřelých do parku ve čtvrti Brigittenau, kde se odehrála první potyčka.

   Vyšetřovatele zajistili pistoli. Zda a do jaké míry se zbraň použila v bitce, při níž dva Syřané utrpěli střelná zranění a Čečenec byl zraněn nožem, se zatím stále vyšetřuje. 29letý mladík odmítl po zatčení mluvit, uvedl web wien.orf.at.

   Stále se ale nevyšetřila poslední rvačka z vlakového nádraží v Meidlingu.

   Ministr vnitra Gerhard Karner kvůli současné napjaté situaci nařídil "masivně" zvýšit přítomnost policie, zejména ve večerních hodinách v metru, na nádražích a parcích.

 

V německých městech razantně narostl počet loupežných přepadení

 

6a.jpg

 

článek publikovaný 25. 7. 2024 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   V německých městech doslova explodovala pouliční kriminalita. Dramaticky vzrostl počet loupežných přepadení na ulici, uvádějí policejní statistiky. Situace je obzvláště alarmující v Hannoveru, hlavním městě spolkové země Dolní Sasko, kde se počet loupežných přepadení na veřejných prostranstvích během čtyř let více než zdvojnásobil.

 

   Jednou z mnoha obětí pouliční kriminality je i osmatřicetiletý Patrick S. Zažíval chvíle strachu, bezmoci a ponížení. I po několika měsících je pro něj těžké mluvit o tomto zážitku.

   Po večírku v hannoverské čtvrti Steintor se vracel v sobotu ráno kolem šesté do svého bytu. Domnívá se, že pachatelé s ním jeli v tramvaji a čekali na svou příležitost. Jakmile vystoupil, vrhli se na něj. "Dostal jsem zezadu kopanec do nohou, upadl jsem. Dva mladíci si na mě sedli a prohledali mi kapsy. Jeden mi vyhrožoval, že mě bodne, když se budu bránit. Měl jsem strašný strach a nehýbal se. Pak mi sebrali peněženku a mobil," popsal svůj zážitek deníku Bild.

"Začal jsem být opatrnější, častěji se rozhlížím, přestal jsem jezdit vlakem, sám už večer do města nechodím," říká.

   Podíl podezřelých neněmeckých osob je v uvedených městech nadprůměrný, lupiči jsou většinou teenageři nebo mladí muži. V případě Patricka S. byli pachatelé dopadeni a ze svých činů se nyní tři Iráčané ve věku 18, 20 a 22 let zodpovídají před soudem. Podle obžaloby útočili mimo jiné na chodce, cyklisty a také anesteziologa, který jel na e-koloběžce na kliniku, jemu dokonce ukradli i stetoskop.

   Není to jen Hannover, ale také Brémy, Mnichov či Düsseldorf, kde razantně vzrostly statistiky těchto trestných činů. Mnozí lidé, především ženy, se už neodvažují po setmění vyjít z domovů, píše web wir-informieren.org.

   V roce 2019 se v Hannoveru s více než půlmilionem obyvatel stalo 189 loupežných přepadení. V loňském roce jich bylo 503, což je nárůst o 166 %. Mluvčí města zdůrazňuje, že bezpečnost občanů má nejvyšší prioritu. Vedení města proto plánuje zvýšit počty policistů ve městě. Existují také návrhy na zřízení zón, v nichž by byl zákaz nošení zbraní, ale jejich realizace zatím nebyla přesně naplánována.

   Na stříbrné příčce pomyslného žebříčku se umístily Brémy s 559 000 obyvateli. Počet loupežných přepadení se tam zvýšil o 108 %. Město sází na policisty v utajení, kteří mají zajišťovat důkazy a zadržovat. Zdá se, že tato metoda zabrala, tento typ kriminality klesl o 50 % ve srovnání s předchozím měsícem.

   Frankfurt a Berlín rozšiřují kamerový systém a zavádějí specializované policejní stanice, které se soustředí na místa obzvláště zatížená kriminalitou.

   Düsseldorf a Mnichov se zaměřují na nebezpečná místa, kde zvyšují počty patrolujících policistů a zavádějí zóny se zákazem nošení střelných zbraní a zóny, kde se nesmí konzumovat alkohol.

 

Na úřadě práce se neukázali šest let. Přesto jim v Německu vyplácejí podpory

 

6.jpg

(ilustrační obrázek)

 

článek publikovaný 12. 8. 2024 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   Pracovat se v Německu už zřejmě nevyplácí. Počet příjemců sociálních dávek totiž roste druhý rok po sobě navzdory tomu, že je stále poptávka po pracovní síle. V současné době sociální pomoc pobírá 5,54 milionu osob, což je nejvyšší úroveň od roku 2018, potvrzují statistiky. Není se co divit, jednotlivé dávky se od letošního ledna zvýšili a sankce za porušení pravidel při jejich příjmu existují jen na papíře, nikoli v praxi, píše deník Die Welt.

 

ahmed.2.jpg

Muslimská syrská rodina v Německu má zdarma dotované bydlení a živobytí - více info ve videu (je třeba si jej stáhnout - ZDE, na youtube bylo cenzurováno).

 

   Naprosto neuvěřitelné situace popisuje pro deníky Die Welt a Bild Renate Schwimmerová z pracovního úřadu. Deníky upozorňují, že jméno má změněné a záměrně se neuvádí místo jejího působiště vzhledem k tomu, jak šokující informace uvedla. Stará se o 135 klientů.

"Některé z nich jsem neviděla 6 let," uvedla. To, že se nedostavují na schůzky a nepřijímají nabízená zaměstnání, na příjmu dávek nic nezmění. A takové případy nejsou rozhodně ojedinělé.

 

Splněný sen placený státem

"Klientovi je kolem 30 let, od ukončení střední školy nepracoval. Naposledy jsme spolu mluvili po telefonu před téměř čtyřmi lety. Jinak je nezastižitelný," řekla. S další klientkou podle svých smluv nemluvila od roku 2028, ale peníze od státu dostává na své konto pravidelně, popisuje v deníku Bild.

   Měla by nabízet práci také manželskému páru, oběma je 30 let. Už šest let pobírají dávky a čekají šesté dítě. Naposledy s nimi mluvila před čtyřmi lety. Muž jí tehdy bez obalu řekl, že "chtěli mít vždy velkou rodinu, tak si plní sen, který jim financuje stát," říká.

 

Politici mimo realitu

Podobné případy řeší její kolegové po celém Německu. Všichni se shodují, že musí nastoupit sankce, pokud příjemce podpor neplní své povinnosti, a přísná kontrola. "Nyní si můžete dělat, co chcete, a nic se nestane, peníze dostáváte pořád," říká Schwimmerová.

   Dalším problémem je snadná dostupnost sociálních příspěvků pro cizince. Ze statistik vyplývá, že 47 % příjemců sociálních podpor má migrantské pozadí. "Většina z nich neumí německy a jsou nezaměstnatelní," popisuje Schwimmerová.

   Je přesvědčená, že potenciální příjemci dávek by nejprve měli prokázat odpovídající úroveň němčiny, než budou dostávat podporu. "Nevěřím, že k něčemu takovému dojde. Politici žijí mimo realitu," uzavřela.

   Od letošního ledna se dávky zvýšily, a to z 502 na 563 eur měsíčně pro dospělého. Pro děti do šesti let se sazba zvýšila na 357 eur, pro děti od sedmi do čtrnácti let činí 390 eur a pro děti od čtrnácti let je to 471 eur. Příjemci dávek navíc mají nárok na příspěvek na nájemné či na náklady spojené s vytápěním, píše web deníku Merkur.de.

 

Neúcta k pracujícím

Profesní sdružení tuto situaci ostře kritizují. "V mých očích je to neúcta k pracujícím," řekl Ralf Luther, vicepresident Magdeburské průmyslové a obchodní komory.

   President Ústředního svazu německých řemesel Hans Peter Wollseifer tvrdí, že hranice mezi sociálními příspěvky a běžnou prací se stále více stírají. A to znamená, že mnohým lidem se vyplatí nepracovat než pracovat.

   Německý svaz malých a středních podniků (BVWM) varuje, že páteř německé ekonomiky, malé a střední podniky, chtějí ukončit podnikání. Opírají se o loňský průzkum, z něhož vyplynulo, že 26 % středně velkých firem chce podnikání ukončit nebo přesunout do zahraničí. Firmy bojují hlavně s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, vysokou daňovou zátěží a nadměrnou byrokracií, píše web týdeníku Focus.

   Ačkoliv průmysl stále poptává pracovníky, počet lidí bez zaměstnání se na konci července zvýšil o 82 tisíc na 2,8 milionu.