Jdi na obsah Jdi na menu
 


Členové Islámského státu zatčeni v České republice

Tak jsme se taky dočkali... konečně patříme na Západ.

article preview

   Tak jsme se taky dočkali... konečně patříme na Západ.

 

Členové Islámského státu zatčeni v České republice

 

5.jpg

 

NEOBVYKLÝ PŘÍPAD - ZDE

 

UKÁZKY ZLOČINŮ SPÁCHANÝCH ČLENY ISLÁMSKÉHO STÁTU V IRÁKU A SÝRII - ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDEZDE

 

11.jpg

 

Můj vzkaz muslimům:

 

3.jpg

 

5.jpg

 

   "Jaký je tedy skutečný islám? Je to radikální islám? Fundamentalistický islám? Umírněný islám? Mekkánský islám? Medínský islám? Existuje pouze islám. Islám je jako duha - je to širokospektrální politický systém. Kdo namítá, že skutečný islám je umírněný nebo fundamentalistický, ten říká, že duha je červená nebo zelená. Duha není červená ani zelená. Duha má všechny barvy. Islám není mírumilovný, ani násilný. Islám je totiž mírumilovný i násilný zároveň. Není možné násilnou část islámu odstranit, tak jako nelze odstranit červenou barvu z duhy. Pokud chceme být upřímní, jediná možnost je brát islám jako celek. Islámská politická doktrína má vždy dvě možnosti a obě možnosti jsou správné. Politický islám je dualistický v samotné své podstatě. Tento dualismus se nedá odstranit. Dualismus je jádrem celé trilogie. Trilogie je dokonalá, trvalá a univerzální. Není možné ji změnit. Muslim se může reformovat, ale islám ne."

Bill Warner

 

Teroristé chtěli zapálit synagogu v Brně. Některým ještě nebylo 15 let

 

článek publikovaný 25. 6. 2025 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   Policie oznámila závažné informace o hrozícím útoku na brněnskou synagogu. Odhalili mezinárodní skupinu mladých lidí, které na internetu zverboval Islámský stát.

   

   Policisté ve středu oznámili, že odhalili mezinárodní skupinu teroristů, jejíž členové působili i v Česku.

   Dva členové se pokusili loni 29. ledna zapálit v Brně synagogu pomocí improvizovaného zápalného zařízení. "Následek, který hrozil, byl velmi závažný," řekl ředitel Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislav Brejcha.

   K odhalené skupině uvedl, že většině členů nebylo ještě ani 18 let, dva byli dokonce mladší 15 let. "Zarazil nás věk podezřelých," připustil ředitel NCTEKK Brejcha. Skupina působila kromě Česka také v Rakousku, Velké Británii a na Slovensku.

   Detektivové mezi dubnem a červnem zadrželi pět lidí, všichni jsou občané České republiky. V roce 2024 zachytili vyšetřovatelé aktivity lidí, kteří na sociálních sítích šířili nenávistný obsah - zaměření proti menšinám a LGBT komunitě. A také propagovali teroristické organizace jako Islámský stát.

   Policisté zjistili, že tihle mladí lidé byli teroristy Islámského státu naverbováni. Vše začalo tím, že pachatelé vyhledávali na sociálních sítích násilný obsah. A tam je oslovili islámští verbíři a velmi rychle zradikalizovali. Od těchto verbířů pak dostávali konkrétní úkoly. Oběti si vytipovávali i v prostředí online her.

"V naprosté většině se jednalo o občany České republiky, kteří se neznali, ale spojovala je fascinace násilím," řekl o skupině Michal Koudelka, ředitel Bezpečností informační služby (BIS).

   Koudelka dodal, že se skupina radikalizovala online, ne v českých mešitách. "Islámskému džihádu podlehli jednoznačně na internetu," doplnil Koudelka. Podle vyšetřovatelů se jednalo o bezproblémové mladé lidi, kteří neměli žádnou kriminální minulost.

   Jeden verbíř, jak zjistili kriminalisté, zakládal na sociálních sítích skupiny s cílem získat bojovníky pro nasazení na straně teroristů v Sýrii.

   Při domovních prohlídkách, z nichž jedna se odehrála v Rakousku, našli policisté u podezřelých takzvané chladné zbraně.

   Policejní šéf Brejcha připomněl, že v Evropě se v poslední době odehrálo několik teroristických útoků pomocí nožů, seker nebo mačet. Detektivové našli u zadržených také plynové pistole a vojenské vybavení.

   Dva lidé jsou už stíhaní z podpory a propagace terorismu, podněcování k nenávisti a pokusu o teroristický čin. Jeden z nich sedí ve vazbě. Další aktéry policie obviní až po vyhodnocení důkazů, které tvoří hlavně rozsáhlá elektronická komunikace.

"Někteří mluví, někteří ne," odpověděl ředitel Brejcha na otázku, jestli podezřelí a obvinění při výsleších vypovídají. Dodal, že se policisté prověřují, jestli skupina chtěla spáchat konkrétní útoky v Česku i v cizině.

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

 

"Setnu hlavy nevěřícím." Čeští mladíci se chystali za teroristy do Sýrie

 

článek publikovaný 25. 6. 2025 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   Skupina mladíků se zradikalizovala na internetu, kde vyhrožovali setnutím hlav nevěřícím. Chtěli za teroristy. "S verbířem řešili i finanční náročnost pobytu v Sýrii," říká pro Seznam Zprávy dozorující žalobkyně Petra Lastovecká.

 

   V Česku v uplynulých minimálně dvou letech operovala skupina mladíků, kteří plánovali cestu do Sýrie. Podle vyšetřovatelů se chtěli připojit k teroristické organizaci. Byli v kontaktu s verbířem.

   Další členové skupiny se pokusili zapálit brněnskou synagogu. Mezi desítkou prověřovaných jsou mladíci, kterým ještě nebylo ani patnáct let. Dva mladí muži, nedlouho plnoletí, jsou potom obviněni z podpory terorismu.

"Spojuje je zásadní nenávist k menšinám, ať k genderovým, rasovým nebo náboženským. Zaštiťují se ve svém antisemitismu současným postupem Izraele proti Gaze po říjnu 2023. Nicméně antisemitismus a nesnášenlivost LGBT+ je přítomna skoro u všech ze skupiny. Všichni navíc mají určité sklony ke glorifikaci agrese," komentuje pro Seznam Zprávy kauzu, o níž dnes informovala policie a BIS, dozorující žalobkyně z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Lastovecká.

   Na případu pracovala s Bezpečnostní informační službou (BIS) a detektivy z Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NcTEKK).

Jak ten případ vznikl?

Byli jsme upozorněni na závadové příspěvky na instagramu. A když jsme potom začínali rozkrývat první informace, rozkryli jsme skupinu osob, jejichž závadové příspěvky jsme detekovali i na dalších sociálních sítích.

Kdo vás na ty příspěvky upozornil?

Poměrně úzce s námi spolupracovala společnost META i BIS - od nich pocházely prvotní informace. V průběhu řízení nás potom upozorňovaly na další závadové příspěvky. META sama nás kontaktovala, což nebývá příliš obvyklé - s tím, že sama identifikovala mimořádně závadné příspěvky na jejích sociálních platformách.

Takže ta kauza vznikla v Česku a poté se rozrostla do zahraničí?

Ano, kauza má počátek v České republice, spolupráce se společností META je nadále důležitá.

Co na těch "mimořádně závažných příspěvcích" bylo?

Byli jsme upozorněni na krátké video, kde konkrétní člověk vyhrožuje spácháním teroristického útoku.

Jeden z těch dvou obviněných Čechů?

Ano.

Co konkrétně říkal?

Osoba na videu vyhrožovala, že bude stínat hlavy nevěřícím.

Je obviněný pouze za tento čin nebo ještě i za něco jiného?

Tato osoba je obviněna ze šíření a propagace terorismu, což je poměrně široká kvalifikace, zahrnující řadu velmi nebezpečného jednání. Pod tuto kvalifikaci je možno například zahrnout sdílení příspěvků, které podporují a propagují terorismus na sociálních sítích. Avšak tato osoba se měla dopustit i jednání, které směřuje k organizování pro sebe i jiné odchodu do Sýrie a připojení se k tamní teroristické organizaci.

K jaké konkrétně?

To nyní nemůžu komentovat.

V jaké fázi plánování ta cesta byla?

Byla ve fázi raného plánu a zjišťování informací a vzájemné podpory.

Měli vyřešeno financování?

Byli v kontaktu s verbířem té teroristické organizace, který jim dával instrukce, jak mají postupovat. V komunikaci mimo jiné řešili i finanční náročnost pobytu v Sýrii.

Ten verbíř je přímo člověk v Sýrii?

Vystupoval jako osoba zapojená do bojů v Sýrii.

Dokázali jste odhalit jeho postavení v té teroristické organizaci nebo něco podobného?

Tato osoba se nějakým způsobem prezentovala. Se způsobem, jakým se prezentovala, se bude dále pracovat.

Předpokládám, že je mizivá možnost proti tomuto člověku nějak zasáhnout...

Ano, tyto osoby se obvykle nepohybují na území Evropy, je tedy těžké proti nim jakkoliv postupovat. Nicméně případy, jako je tento, stojí na úzké mezinárodní spolupráci zejména policie, ale i dalších orgánů činných v trestním řízení.

Obviněný, o kterém jsme se bavili - který vyhrožoval setnutím hlav a plánoval cestu do Sýrie - ten je už plnoletý?

Ano, je čerstvě osmnáctiletý.

Byl zadržen?

Ano, na sociálních sítích totiž sdílel další znepokojivé příspěvky, které se vázaly k jeho 18. narozeninám.

Jaké?

Vyjadřoval se neurčitě na instagramu v tom smyslu, že se v den jeho 18. narozenin stane něco velkého... V ten den jsme ho zadrželi. (Ve vazbě v současné chvíli není - pozn. red.)

Ví se, co konkrétně plánoval?

To nejsme schopni v tuto chvíli říct.

Každopádně druhý mladík, rovněž nedlouho plnoletý, ve vazbě je. Na začátku loňského roku se pokusil zapálit brněnskou synagogu. Co ho k tomu motivovalo?

Obecně tyto lidi spojuje zásadní nenávist k menšinám, ať k genderovým, rasovým nebo náboženským. Zaštiťují se ve svém antisemitismu současným postupem Izraele proti Gaze po říjnu 2023. Nicméně antisemitismus a nesnášenlivost proti LGBT+ je přítomna skoro u všech z dané skupiny.

Ten útok jim ale nevyšel úplně podle plánu.

Vyrušil je svědek. Proto naštěstí nedošlo k větším škodám na majetku, případně ztrátám na životech.

Tento "atentátník" se znal s tím druhým obviněným?

Ke struktuře skupiny bych se v tomto okamžiku raději nevyjadřovala.

 

"Podezřelých je zhruba do deseti. Převážně jsou to osoby, které mají maximálně základní vzdělání, někteří z nich stále studují dokonce na základních školách. Pochází z rodin, které nejsou závadové."

 

Ve skupině jsou tedy dva obvinění Češi, prověřovaných je ale daleko víc - mezi nimi i muži do 15 let. Dá se nějak shrnout jejich zázemí, spojovalo je něco dalšího vyjma extremistických názorů?

Podezřelých je zhruba do deseti. Převážně jsou to osoby, které mají maximálně základní vzdělání, někteří z nich stále studují dokonce na základních školách. Pochází z rodin, které nejsou závadové.

Přišli jste na to, co je tak moc radikalizovalo, aby šli zapalovat kostely nebo plánovali cesty k teroristům do Sýrie?

Všichni mají společné, že na internetu tráví většinu svého volného času. Podle jejich příspěvků je zřejmé, že všichni mají určité sklony ke glorifikaci agrese. Jednotící spouštěcí prvek jejich radikalizace zatím nebyl zjištěn.

A jak dlouho takto společně komunikovali a plánovali?

Zhruba dva roky.

 

Vyrůstá nám tady skrytě řada radikalizovaných osob, o kterých my nic nevíme - a nevíme ani to, čeho všeho jsou schopni. Jak se ukazuje na tomto případu, jejich radikalizace může směřovat k přímému útoku na synagogu. A nejedná se pouze o tyto dva případy, na kterých v souvislosti s mladistvým terorismem pracuji, další jsou ale ještě ve fázi, kdy je nemůžu veřejně komentovat."

 

Proč jste zatím neobvinili zbylé členy skupiny?

Čeká se na další vyhodnocování důkazů, které byly zajištěny v rámci realizace.

Jak tento případ souvisí s Rakouskem, kde tamní policie také zasahovala?

V Rakousku by se měla nacházet jedna z důležitých osob skupiny, jejíž postavení bude dále řešeno.

Před zhruba čtyřmi lety jste pracovala na případu dvou zřejmě prvních odsouzených mladistvých teroristů v Česku. Plánovali útoky na ambasády, cvičně sestrojovali bomby... Dá se tento případ připodobnit k nynější kauze? Vnímáte tam paralely?

Vidím tam paralelu v tom, že to byli mladiství muži kolem věku 18 let, kteří trávili strašně moc času na internetu. Ale tato skupina je nebezpečnější. Jednak se jejich chování opravdu projevuje v realitě a jednak byli radikalizovaní konkrétním způsobem. V tom předešlém případu se jednalo o mladíky, kteří nebyli napojeni na žádnou konkrétní ideologii, "pouze" plošně obdivovali terorismus (inspirovali se teroristickými útoky v Americe, radikalizovali se sami na internetu - pozn. red.), což samozřejmě nebezpečnost nesnižuje, ale síla radikalizace zvenčí cílená na osoby kolem 15 let je opravdu velice nebezpečná. Vyrůstá nám tady skrytě řada radikalizovaných osob, o kterých my nic nevíme - a nevíme ani to, čeho všeho jsou schopni. Jak se ukazuje na tomto případu, jejich radikalizace může směřovat k přímému útoku na synagogu.

   A nejedná se pouze o tyto dva případy, na kterých v souvislosti s mladistvým terorismem pracuji, další jsou ale ještě ve fázi, kdy je nemůžu veřejně komentovat.

Řekla byste, v návaznosti na vaši práci, že se míra radikalizace mladistvých v posledních letech stupňuje?

To je otázka spíše na sociologa než na státního zástupce. Nejsem schopna se kvalifikovaně vyjádřit, zda se společnost radikalizuje. Obecně mohu konstatovat, že verbální projevy na sociálních sítích dle mého názoru přesahují obecně hranice slušného chování, kriminálně závadové jednání na internetu je nutno bedlivě monitorovat a nebagatelizovat. Velmi důležitá je prevence začínající ve školách, následná monitorace závadového jednání a v zde případně vedeného trestního řízení se ukázala jako nezbytná velmi úzká spolupráce BIS a NcTEKK. Mám zato, že právě díky této úzké a úspěšné spolupráci se podařilo skupinu nebezpečných osob odhalit.

 

Poblouzněni džihádem. Pětice teenagerů pochází z normálních rodin

 

článek publikovaný 27. 6. 2025 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   Na sociálních sítích opěvovali teroristy z Islámského státu (ISIS). Vyhrožovali, jak budou stínat hlavy. Pokusili se podpálit brněnskou synagogu a plánovali další útoky. Doma měli dýky, mačety a sekery. A přitom někteří z nich neměli ještě dochozenou ani základní školu. Řeč je o skupině mladých lidí, jejichž rejdy zatrhli až policisté.

 

12.jpg

Obrázek, který jsem si stáhl v roce 2018... MEMENTO.

 

   Jak Novinkám popsala dozorující státní zástupkyně Petra Lastovecká z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, první varovné informace, že se něco děje, přišly od Bezpečnostní informační služby (BIS) a společnosti META, která provozuje sociální sítě Facebook, Instagram či komunikační platformu WhatsApp.

   Právě ve virtuálním světě se pětice mladých lidí prezentovala. "Jejich příspěvky měly značnou sledovanost, a tedy značný dosah. Propagovaly ideologii ISIS, a to jak sdílením přímo konkrétních záběrů z teroristických útoků či sdílením písní oslavující ISIS, tak odkazy na hlavní představitele ISIS," řekla Lastovecká.

Trávili enormní čas na sociálních sítích

Na výrostky si došlápla Národní centrála proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě spolu s BIS. Výsledkem bylo zadržení pěti teenagerů, některým přitom ještě nebylo ani 15 let. Zda vypovídají, či dokonce svého jednání litují, ale Lastovecká nechtěla prozradit, neboť by to mohlo narušit budoucí dokazování.

"Obecně se dá říci, že se jedná o osoby pocházející z normálního rodinného prostředí, jejichž rodiny neměly o dané situaci ponětí. Všichni členové skupiny trávili enormní množství času na sociálních sítích, část z nich dosud navštěvuje základní školu. Část z nich byla nezaměstnaná a někteří studují střední odborné učiliště," vypočetla Lastovecká.

   Z pětice zadržených už policisté dva mladíky obvinili. Jeden, který teprve nedávno dovršil 18 let, skončil ve vazbě. Policisté upozornili, že další lidé mohou být obviněni po vyhodnocení rozsáhlých důkazů.

   Šéf BIS Michal Koudelka ve středu na tiskové konferenci řekl, že pětice se navzájem neznala. Spojovala je ale fascinace násilím a tematikou islámského džihádu. Radikalizovali se velice rychle na internetu, kde nejdříve vyhledávali videa a texty s podobným nenávistným obsahem - například vůči LGBT komunitě či Židům.

"Dostali se do různých zákoutí na sociálních sítích, kde se komunikovalo o islámu, a tady je našli verbíři Islámského státu, kteří je převedli na z jejich pohledu bezpečnější platformu, a tam už začala jejich online radikalizace a posléze přišly úkoly k terorismu," uvedl Koudelka.

Zápalná lahev před synagogou

Podle všeho byl jedinou akcí v reálném světě pokus o zapálení brněnské synagogy. O něm policisté informovali loni v lednu. "Dosud neznámý pachatel položil zápalnou lahev se sprejem před dveře budovy synagogy v ulici Skořepka. Naštěstí však lahev neexplodovala a nikomu se nic nestalo. Jeden ze zaměstnanců ji našel a věc oznámil policii," informovali tehdy policisté.

   Jak se ukázalo, útočníci byli členové této skupiny. "Jedná se o stejné pachatele. Na základě provedeného dokazování byl jejich skutek vyhodnocen jako pokus o spáchání teroristického útoku," konstatovala Lastovecká.

"O dalších útocích, které členové skupiny plánovali, máme informace, které prověřujeme, a proto se k tomu nyní nemohu vyjádřit. Tyto informace budou předmětem dalšího dokazování," přidala veřejná žalobkyně.

Mačety a airsoftové zbraně

Podle Lastovecké se teenageři radikalizovali zřejmě prostřednictvím sociálních sítí ze zahraničí.

"Jeden obviněný měl přímý kontakt na osobu, která se prezentovala jako příslušník teroristické organizace působící v Sýrii. K tomu, o jakou organizaci se konkrétně jedná, se v tuto chvíli nemohu vyjádřit. Závadové příspěvky na sociálních sítí podporující a glorifikující terorismus byly z převážné části ovlivněné ideologií ISIS," uvedla.

   Vedle chladných zbraní měla skupina i airsoftové pušky a pistole. "Ty byly využity při natáčení propagandistických videí. Tyto zbraně jsou na videu nebo fotografii velmi těžko rozlišitelné od reálných palných zbraní, bylo tedy nutno ke skupině přistupovat jako k potencionálně velmi nebezpečné ozbrojené skupině osob," zdůraznila Lastovecká.

   Státní zástupkyně přiznala, že na základě veřejných informací sleduje nárůst násilí například ve školách. "Na základě této kauzy vidím, že cílená radikalizace jakoukoli ideologií na osoby ve věku kolem 15 let je velmi účinná a velmi nebezpečná a je nutno se zaměřit nejen na represi, ale především na prevenci," dodala Lastovecká.