Jdi na obsah Jdi na menu
 


Všichni střelci z Göteborgu

V některých čtvrtích přenechala policie ulice gangsterům...

article preview

   V některých čtvrtích přenechala policie ulice gangsterům...

 

Všichni střelci z Göteborgu. Proč ve Švédsku přibývá vražd zbraní

 

1.jpg

 

Švédsko je plné radikálních islamistů. Jsou jich tisíce, varuje rozvědka - ZDE

 

článek publikovaný 29. 7. 2021 na serveru tydenikhrot.cz (ZDE)

 

   V některých čtvrtích, kde přistěhovalci převažují, se už policie vlastně ani nesnaží a přenechala ulice gangsterům.

 

   Kdysi klidné Švédsko má nejvyšší počet vražd střelnou zbraní v Evropě. Většina připadá na válčící gangy menšin.

 

   Na konci května vypukla na náměstí v Hjällbu na předměstí na předměstí Göteborgu hromadná bitka zhruba stovky mladých mužů převážně afrického a blízkovýchodního původu. Členové konkurenčních gangů se do sebe pustili údajně kvůli jednomu ukradenému mopedu. Dva dny nato byl v nedalekém krámku s potravinami ranou do týla zavražděn muž - pravděpodobně se jednalo o odvetu za onu bitku gangů. Potom byl v Biskopsgardenu, na jiném předměstí Göteborgu, zastřelen policista. Pár dní nato někdo zavraždil holiče ve Frölundě, což je další okrajová část druhého největšího švédského města. A aby ten výčet nedávné násilné kriminality ve Švédsku nebyl příliš krátký, tak v polovině července dvě malé děti jen taktak vyvázly z přestřelky mezi jinými dvěma gangy. Tentokrát se střílelo ostrými ve Visättře na okraji Stockholmu.

 

Jak porazit Chorvaty

   Za posledních 15 let má Švédsko podle studie Národní rady pro prevenci zločinnosti nejvyšší úmrtnost na zranění způsobená střelnou zbraní v Evropě. Klara Hradilova-Selin z Národní rady analyzovala data Eurostatu a Světové zdravotnické organizace z 22 států a zjistila, že mezi lety 2014 a 2017 bylo Švédsko v této statistice druhé za Chorvatskem. Podle předběžných dat za rok 2018 se ovšem zdá, že obsadilo nejvyšší příčku.

   Většinu obětí tvoří muži mezi 20 a 29 lety. Švédský počet vražd střelnou zbraní dosahuje dvaapůlnásobku evropského průměru. Násilí téměř bez výjimky souvisí z drogovým byznysem a záští mezi nezaměstnanými marginalizovanými mladíky a policií. Poslední vlna přistěhovalců, z velké části původem ze Somálska, ze nedokázala integrovat do švédské společnosti. Syrská migrační krize v roce 2015 přinesla ještě silnější ghettoizaci. V již zmiňovaném Hjällbu žije 70 % lidí, kteří se narodili v cizině. Mnozí z nich, hlavně mladíci, přežívají na sociálních dávkách a výdělcích z černého trhu. Střílení se stalo běžnou metodou řešení sporů mezi gangy.

 

Už se ani nesnaží

   Někteří analytici svádějí vinu za nedostatek policistů v ulicích "horších" čtvrtí švédských měst (přestože celkově policistů přibylo) na přílišnou centralizaci z poslední dekády. V některých čtvrtích, kde přistěhovalci převažují, se už policie vlastně ani nesnaží a přenechala ulice gangsterům. V roce 1980 vyřešila göteborská policie 80 % všech vražd. Dnes je to zoufalých 20 %.