Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sněmovna vydala Tomia Okamuru ke stíhání

Vzpomínky na minulost... gustav-husak.1.jpg

article preview

   Vzpomínky na minulost...

 

Sněmovna vydala Tomia Okamuru ke stíhání

 

1.jpg

Jeden z propagačních plakátů, kvůli kterým byl předseda SPD Tomio Okamura vydán Sněmovnou k trestnímu stíhání...

 

článek publikovaný 12. 2. 2025 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   Poslanecká sněmovna vydala ve středu v noci předsedu SPD Tomia Okamuru k trestnímu stíhání. Policie ho chce obvinit z nenávisti vůči skupině osob kvůli kontroverzním plakátům strany, které loni umístila na pražské Václavské náměstí.

 

"K dané věci bylo řečeno už dost. Vedeme zde fakticky debatu o svobodě slova. Ne o mně, ale o tom, co a jak se smí říkat, na co se smí upozorňovat. To je to, oč tu běží. Svoboda slova je dnes v západním světě ohrožena," řekl ve Sněmovně Okamura, který si před řečnický pult přinesl velký transparent s heslem "Neodvolám", které již týdny používá ve své kampani. Podle něj jde o politický proces. Po Okamurovi vystoupili další poslanci SPD, kteří taktéž hovořili o cenzuře, hrozbách nelegální migrace a zastávali se svého předsedy.

   Po zhruba čtyřech hodinách diskusí poslanci v hlasování vydali Okamuru ke stíhání. Pro bylo 81 hlasů z vládních stran a od Pirátů. Proti byli poslanci SPD a ANO. Nikdo se nezdržel.

   Starší bratr šéfa SPD Hayato Okamura, který ve Sněmovně hájí barvy koaličních lidovců, předem oznámil, že se hlasování o vydání Tomia Okamury účastnit nebude. "Hluboce nesouhlasím se způsobem politiky SPD, kdy se u lidí uměle přiživuje strach, který jim brání uvažovat a volit rozumně,..., ale já sám, protože je to o šest let můj mladší bratr, pamatuji si, jak se narodil, a viděl jsem ho jako miminko v kolébce, tak se vzdálím ze sálu a nebudu hlasovat. Zůstaňme lidmi i v politice," zdůvodnil svůj postoj Hayato Okamura.

 

2.jpg

Bez komentáře...

 

   Svou nelibost s výsledkem hlasování u řečnického pultu následně projevil předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. "Začíná nová doba politické kriminalizace a vy stojíte u jejího zrodu. Je to špatně, je to konec demokracie a nakonec to sežere vás," prohlásil směrem ke koaličním zákonodárcům.

 

Plakáty na Václaváku

O vydání Okamury k trestnímu stíhání kvůli podezření z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod požádala Sněmovnu pražská policie na začátku ledna. Důvodem jsou plakáty v rámci loňské kampaně SPD do krajských voleb, kdy na jednom z vizuálů vytvořených AI strana zobrazila mimo jiné Afričana v zakrvavené košili s nožem v ruce jako "lékaře z dovozu" a varovala před migranty. Plakáty byly umístěny v Praze na Václavském náměstí.

 

3.jpg

Výstavka SPD na Václavském náměstí.

 

Sněmovna vydala Okamuru policii. Za co přesně bude šéf SPD stíhaný

 

gustav-husak.jpg

?

 

článek publikovaný 12. 2. 2025 na serveru seznamzpravy.cz (ZDE)

 

   Ze sněmovního dokumentu plyne, z jakých konkrétních činů a proč policisté podezírají šéfa SPD Tomia Okamuru a žádali poslance o jeho vydání k trestnímu stíhání. Ti jim ve středu večer vyhověli.

 

"Úmyslně veřejně podněcoval k nenávisti k některé rase a etnické skupině a tento čin spáchal televizí a veřejně přístupnou počítačovou sítí, čímž spáchal přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod."

   Tak zní oficiální zdůvodnění policie, proč po poslancích žádala vydání šéfa SPD Tomia Okamury. Vyplývá to ze sněmovního dokumentu mandátového a imunitního výboru, který mají Seznam Zprávy k dispozici.

   Poslanci se vydáním Tomia Okamury zabývali na středeční schůzi a nakonec rozhodli, že policii umožní šéfa SPD stíhat.

   Okamura obvinění popírá. Kampaň obhajuje tím, že šlo o alegorii, zároveň opakovaně poukazuje na to, že hlavním sdělením má být nesouhlas s migračním paktem Evropské unie. "Ten plakát je pravdivý, zcela popisuje současnou situaci a můj názor," sdělil již dříve Seznam Zprávám. Po rozhodnutí o vydání novinářům řekl, že bude dál bojovat za bezpečnou Českou republiku a za svobodu slova.

   Zmiňovaný dokument obsahuje dva body. Jeden se týká plakátu "chirurgové z dovozu" z kampaně před loňskými krajskými volbami. Je na něm vyobrazený muž tmavé pleti s nožem. "Uvedený plakát má rasistický a xenofobní podtext, kdy přímo přisuzuje pouze negativní vlastnosti migrantům negroidní rasy a tímto vyvolává nenávist k této rase," píše se v dokumentu.

   Tomio Okamura plakát podle policie veřejně prezentoval několikrát v televizním vysílání i na vlastních sociálních sítích.

   Druhá část dokumentu zmiňuje další plakát z téže doby, na němž jsou vyobrazeni dva romští chlapci kouřící cigarety. A to spolu se sloganem: Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj na háku. Podpora pouze pro rodiny, kde děti plní školní docházku!

"Uvedený plakát má rasistický podtext namířený proti romskému etniku, kdy přímo přisuzuje pouze negativní vlastnosti příslušníkům romského etnika a tímto vyvolává nenávist k této etnické skupině," dovozují policisté. I tento plakát měl podle dokumentu Okamura opakovaně prezentovat v médiích a propagovat na sociálních sítích.

   Šéf SPD považuje trestní oznámení za politickou kampaň. Ve středu ve Sněmovně k chystanému hlasování řekl, že svědomí má čisté. "Já jediný na tyto problémy upozorňuji a věnuji se jim," tvrdí Okamura.

 

Výbor se neshodl

Plénum ve středu rozhodovalo bez stanoviska mandátového a imunitního výboru, jeho členové se na doporučení neshodli.

   Pro vyslovení souhlasu s trestním stíháním lídra SPD hlasovalo 81 ze 143 přítomných poslanců. Proti jich bylo 62. Vydání podpořili zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09, opoziční Piráti a nezařazený Ivo Vondrák (dříve ANO). Proti hlasovali vedle poslanců SPD včetně Okamury také zástupci ANO.

   Že bude hlasovat proti, už dopředu avizovala šéfka mandátního výboru Helena Válková (ANO) i její stranická kolegyně z výboru Taťána Malá.

"Po nastudování toho spisu a vyslechnutí jak komisaře, tak státního zástupce jsem dospěla k tomu, že skutečně nejsou naplněny podmínky pro vydání," uvedla ještě před jednáním Sněmovny Malá.

"Začíná nám nová doba, nová doba politické kriminalizace a vy stojíte u jejího zrodu," vzkázal po rozhodnutí Sněmovny předseda klubu SPD Radim Fiala poslancům, kteří hlasovali pro vydání. Označil to za konec demokracie. "Nakonec to sežere vás," dodal.

   Mezi vládními poslanci nebyla situace před jednáním jednoznačná. Někteří poslanci z různých stran zvažovali, že při hlasování raději opustí sál, což nakonec udělal například Okamurův bratr lidovec Hayato Okamura, jak předem ohlásil. Vládní poslanci řešili, zda bude lepší Tomia Okamuru vydat a dát mu tak možnost využít prostor pro předvolební kampaň, nebo ho nevydat a tím pádem se vystavit hněvu vlastních voličů.

   Více nakloněni vydání byli v poslaneckých klubech STAN a TOP 09. "My tu nejsme od toho, abychom posuzovali kvalitu důkazů, to má dělat soud. Pokud jsou za podobné věci stíháni běžní občané, nevím, proč by měl mít poslanec větší ochranu," uvedl šéf poslaneckého klubu STAN Josef Cogan.

"Jsem přesvědčená, že jsou tyto plakáty minimálně za hranicí toho, co je etické a slušné. O tom, zda jsou za hranicí trestněprávní, by proto měla rozhodnout policie, státní zastupitelství a soud. Proto je podle mě potřeba hlasovat pro," řekla před středečním jednáním Helena Langšádlová.

 

Oznámení z řad TOP 09

Jedním z lidí, kteří trestní oznámení na Tomia Okamuru podali, je i politik TOP 09 Jiří Pospíšil. Předseda SPD to označil za kampaň vládní koalice s cílem ho kriminalizovat, což opakovaně popisoval i na svých sociálních sítích. Podle některých kritiků tak Okamura využil situace pro svou sebereprezentaci. Poslanci z řad TOP 09 ale za rozhodnutím Pospíšila stojí.

"Trestní oznámení nepodal jenom pan Pospíšil, podalo ho i sdružení ROMEA. Ta kampaň byla z mého pohledu naprosto nehorázná, rasistická, xenofobní a je dobře, že se to i ve veřejném prostoru řeší. Podání trestního oznámení proto za mě rozhodně chyba nebyla," reaguje šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob na otázku, zda zpětně nezazlívá svému kolegovi, že na Okamuru trestní oznámení podal.

   Podobně pak reaguje i Langšádlová. "Tomio Okamura ke svojí kampani využije a zneužije cokoliv. Jsem ale přesvědčena, že to byl správný krok a tomu, co se ve veřejném prostoru děje, se prostě musejí dát hranice," dodala.