Jdi na obsah Jdi na menu
 


"Mapa islámu" v Rakousku ukázala několik zajímavých věcí

V "křesťanském" Rakousku je minimálně 623 islámských spolků, organizací a mešit...

article preview

   V "křesťanském" Rakousku je minimálně 623 islámských spolků, organizací a mešit...

 

"Mapa islámu" v Rakousku ukázala několik zajímavých věcí

 

článek zveřejněný 31. 5. 2021 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

2b.jpg

"Mapa islámu" zobrazující informace o islámských spolcích, organizacích a mešitách v Rakousku (pro zvětšení klikni ZDE)

 

   V tomto článku se ukázalo několik zajímavých věcí: 1. V "křesťanském" Rakousku je minimálně 623 islámských spolků, organizací a mešit. Šest set dvacet tři... ehm :( 2. Projekt odsoudila rakouská evangelická církev. Vzhledem k tomu, že islám považuje křesťanství mj. za podřadné a že v islámském světě v současnosti probíhá genocida křesťanů, vyjádření rakouské evangelické církve znamená, že: a) jsou těžce na drogách, nebo b) jsou podmáznutí (nebylo by to poprvé, kdy křesťanské církve daly přednost prachům před náboženstvím, vzpomeňme např. odpustky) nebo c) jsou nebetyčně hloupí. 3. Projekt odsoudili rakouští i zahraniční muslimové, a zde je to nejzajímavější; oni totiž onu mapu považují za útok na islám, nikoli na jeho, ve skutečnosti neexistující "radikální" či "politickou" verzi. Sami tak nechtěně přiznali onu stále dokola omílající skutečnost, že neexistuje "umírněná", "radikální", "politická" ani jiná verze islámu, ale jen samotný islám. 4. Projekt odsoudili také sluníčkoví politici, a to znamená onu smutnou skutečnost, že boj proti džihádu ve skutečnosti nemyslí vážně - jen začíná a končí u slov. 5. Autorům projektu reálně hrozí smrt.

 

   Nic z toho není důvodem k optimismu. :(

 

Projekt interaktivní mapy islámu budí v Rakousku kontroverze

 

   V Rakousku budí kontroverze projekt interaktivní mapy islámu, která ukazuje přes 600 mešit, modliteben či muslimských spolků působících v zemi. Podle tvůrců má poskytnout přehled o tom, které z nich šíří potencionálně nebezpečný výklad islámu. Část domácích i zahraničních kritiků ji má ale za rasistickou.

 

   Mapu islámu ve spolupráci s religionisty z Vídeňské univerzity zpracovalo Dokumentační středisko pro politický islám (Dokumentationsstelle Politischer Islám), které loni zřídila současná vláda lidovců (ÖVP) a Zelených. Jeho cílem je politický islám "vědecky dokumentovat a zkoumat".

"Zaevidovali a popsali jsme 623 spolků, organizací a mešit," řekl vedoucí projektu Ednan Aslan s tím, že cílem bylo poskytnout transparentní data, která by mohla pomoci při začleňování muslimů do většinové společnosti. Druhým cílem bylo upozornit politiky na "nebezpečné tendence", v jejichž důsledku podle něj nakonec trpí většina muslimů v Rakousku. Kromě toho středisko zveřejnilo rovněž obsáhlé souhrny k hlavním organizacím prosazujícím politický islám v Rakousku, včetně jejich ideologického zázemí či vazeb do zahraničí.

   Podle ministryně pro integraci Susanne Raabové mapa v žádném případě nemá z muslimů učinit předem podezřelé jedince. Z druhé strany podle ní není možné "přivírat oči a ignorovat nebezpečný vývoj politického islámu", který je podle ní ohrožením pro rakouský hodnotový systém a liberální demokracii. Úkolem politiků je podle Raabové zabránit, aby se takovéto ideologie šířily "pod pláštíkem tolerance".

   Projekt ostře kritizovala islámská obec v Rakousku (IGGÖ), podle níž se jedná o "evidentní snahu vlády paušálně všechny v Rakousku žijící muslimy stigmatizovat jako potencionální nebezpečí". V prohlášení dodala, že mapa "pobízí k rasismu" a - s ohledem na fakt, že zveřejňuje adresy jednotlivých mešit a spolků - vystavuje muslimy "masivnímu bezpečnostnímu riziku".

   Mapu coby "další útok ÖVP proti muslimům" odsoudili také někteří sociální demokraté (SPÖ) a distancovali se od ní i Zelení, kteří přitom s lidovci tvoří vládní koalici. Dále ji odmítla evangelická církev v Rakousku či zmocněnec Rady Evropy pro potírání antisemitismu a nenávisti vůči muslimům. Již v pátek se k odpůrcům projektu přidal turecký islamistický prezident Recep Tayyip Erdogan. Ústy svého mluvčího v Rakousku vzkázal, že mapa je "xenofobní, rasistická a protiislámská".

   Raabová v pondělí oznámila, že se stala terčem výhrůžek na sociálních sítích a že se případem zabývá tajná služba BVT i policie. Vedoucí projektu Aslan musel podle svých slov dostat policejní ochranu a vyhrožování čelil i další ze spoluautorů projektu, teolog a sociolog Mouhanad Khorchide.