Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výuku v rakouských školách likviduje islám, stěžuje si učitelka z Vídně

...Zákazy, příkazy, strach, vyhrožování, ale také plynulé mlčení nadřízených Wiesingerové, kteří se prý zoufalou situaci snaží ututlat. ...

article preview

   ... Zákazy, příkazy, strach, vyhrožování, ale také plynulé mlčení nadřízených Wiesingerové, kteří se prý zoufalou situaci snaží ututlat. ...

 

Výuku v rakouských školách likviduje islám, stěžuje si učitelka z Vídně

 

článek zveřejněný 14. září 2018 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   Islámské příkazy a zákazy spolu s minimální znalostí němčiny narušují naplňování učebních osnov na rakouských základních a středních školách. Úroveň mnohých škol se snížila tak, že je horší než svého času ve zvláštních školách. Tvrdí to vídeňská učitelka Susanne Wiesingerová, která k tématu před pár dny vydala knihu Kulturkampf im Klassenzimmer. Wie der Islam die Schulen veränder (Kulturní boj ve školní třídě: Jak islám mění školy). Píší o tom list Die Presse a server kleinezeitung.at.

1.jpg

 

   Wiesingerová působí posledních 25 let ve vídeňské čtvrti Favoriten, kde momentálně žije nejvíce přistěhovalců. V současné době učí na střední škole, kde převažují muslimští studenti. Většina z nich prý vyznává fundamentalistický směr islámu a od toho se odvíjí běžný život na této škole. Zákazy, příkazy, strach, vyhrožování, ale také plynulé mlčení nadřízených Wiesingerové, kteří se prý zoufalou situaci pokoušejí ututlat.

2.jpg

Susanne Wiesingerová

 

   "Výuka je prakticky nemožná," píše Wiesingerová. Důvodem je podle ní chabá znalost němčiny v kombinaci s "islámským filtrem". Studenti odmítají vše, co se neslučuje s fundamentálním pojetím islámu.

   "Všechny pasáže, které jsou z pohledu mých muslimských studentů harám (zakázané), se nesmějí číst," píše. "Vše, co víme a máme vědět, stojí v koránu," opakují prý studenti to, co slyší v mešitě.

3.jpg

 

   Problémy podle ní zažívají i mladé učitelky, které odmítají muslimští žáci akceptovat. Aby zcela neztratili alespoň to minimum autority, tvrdí, že jsou vdané.

   Zatímco v období jugoslávské války v 90. letech minulého století mohli učitelé s dětmi o konfliktu hovořit a vysvětlovat, v současné době je něco takového podle Wiesingerové absolutně nemožné. V případě atentátů a útoků její studenti oslavují pachatele jako hrdiny, oběti pro ně nehrají žádnou roli. Mnohé turecké a albánské studentky údajně zase schvalují vraždy ze cti. "Když se vdám za křesťana, musí mě má rodina zabít," tvrdí.

   Zradikalizování mladých muslimů se projevuje také v běžném každodenním životě. Mladíci terorizují své spolužačky, když dívky přijdou oblečené podle jejich názoru příliš vyzývavě, někdy může být problém i obyčejná sukně a tričko. Začaly se tomu přizpůsobovat i nemuslimské studentky, píše Wiesingerová ve své knize. "Vzdají se, protože jsme se vzdali jako společnost," dodává.

   Současně upozorňuje na skutečnost, že muslimové mají mezi sebou velmi nepřátelské vztahy - Turci vůči Kurdům, Čečenci vůči Afgháncům.

   Učitelé jsou podle ní opuštěni, nikdo prý nechce o současné situaci nic vědět. Mnoho jejích kolegů se neodvažuje o situaci otevřeně mluvit a kritizovat integraci migrantů. Obávají se, že budou označeni za islamofoby a netolerantní lidi.

   Pod tlakem jsou podle ní ale také muslimské děti. "Na jedné straně by chtěly patřit do naší západní společnosti a užívat si svobody a západního stylu života, ale nemohou. Je tam síla, která je drží. Je silnější než cokoliv jiného. Je to jejich víra. Ovládá je a řídí," píše Wiesingerová. Z toho potom plyne napětí a agresivita, vysvětluje si situaci.