Jdi na obsah Jdi na menu
 


V komentáři schvaloval teroristický útok. Dostal 6 let vězení

Vzpomínky na minulost...

article preview

   Vzpomínky na minulost...

 

V komentáři schvaloval teroristický útok: mladík ze Znojma dostal 6 let vězení

 

3.jpg

 

článek zveřejněný 16. 3. 2021 na serveru znojemsky.denik.cz (ZDE)

 

   Jak jim chutná jejich medicína??? Dobrá práce!?? Takto okomentoval dvaadvacetiletý mladík ze Znojma video s drastickým teroristickým obsahem na veřejně přístupném serveru. Krajský soud v Brně ho za jeho výrok v úterý odsoudil k 6 letům ve vězení. Muž se proti verdiktu odvolal.

 

 

   Absolvent učebního oboru puškař na Střední škole v Uherském Brodě byl obžalován ze zločinu podpory a propagace terorismu. Hrozil mu pobyt ve vězení v rozmezí 5 až 15 let. Krajský soud v Brně muže odsoudil k 6 letům. "Obžalovaný nepopíral, že komentář napsal. Tím veřejně schvaloval spáchaný teroristický čin," uvedl předseda soudu Michal Zámečník.

   V březnu roku 2019 se mladík pod uživatelským jménem SSMAN na veřejném serveru zvraceny.cz tímto způsobem vyjádřil ke článku o teroristickém útoku na Novém Zélandu. Součástí online příspěvku bylo video, na kterém tehdy 29letý muž v době pátečních modliteb vtrhnul do místní mešity a postřílel 51 přítomných modlících se muslimů a 49 jich vážně zranil. Novozélanďana za plánovaný teroristický útok odsoudili k doživotnímu trestu. Mladík se svým komentářem dopustil schvalování teroristického trestného činu skrze veřejně přístupnou počítačovou síť.

 

5.png

 

   Server obsahující drastické záběry, pornografii a armádní zákroky muž pravidelně navštěvoval od střední školy. Svého činu ale lituje. "Mrzí mě, že jsem to napsal. Nesouhlasil jsem s tímto trestným činem, ani s jiným vražděním. Komentář jsem myslel spíše jako kritiku," obhajoval se.

   Podle státní zástupkyně Petry Lastovecké je nutné podobné případy nepodceňovat. "Nebezpečnost těchto činů spočívá v tom, že nikdy nevíme, jak je člověk daleko od slov k činům. Lidé si obecně myslí, že internet je veřejné fórum, kde se mohou vyjadřovat k čemukoliv, jakkoliv a bez limitů. Ono to tak není," zdůraznila odpovědnost lidí za své vyjadřování na veřejně dostupných sítích.

   Rozsudky tohoto typu padají převážně v Praze. Pro brněnský soud je to jeden z prvních. Většinou jsou tresty podmíněné v rozmezí tří až čtyř let. "V našem případě se jednalo o osobu, která v minulosti byla trestána a chovala se agresivně, verbálně i fyzicky. Proto bylo nutné udělit trest nepodmíněný," objasnila Lastovecká.

 

4.png