Jdi na obsah Jdi na menu
 


Studentka navrhla genderově neutrální karty

Raději bez komentáře...

article preview

   Raději bez komentáře...

 

Studentka navrhla genderově neutrální karty. Vadilo jí, že král je víc než dáma

 

dama.jpg

 

článek zveřejněný 21. 1. 2020 na serveru magazin.aktualně.cz (ZDE)

 

   Hráči karet si možná budou muset zvyknout na nové pořádky. Nizozemská studentka Indy Mellinková vymyslela genderově neutrální balíčky karet, ve kterých krále, královnu a kluka nahrazují zlatá, stříbrná a bronzová karta. Vadilo jí totiž, že má karta s králem vyšší hodnotu než ta s dámou.

 

ikvecko.jpg

Mellinková s "genderově neutrálními kartami"

 

   Holanďanka Indy Mellinková právě vysvětlovala svým sestřenicím a bratrancům, jak se hrají karty, když jí na mysli vytanula otázka, kterou si do té doby nepokládala. Vrtalo jí hlavou, proč by karta s králem měla být hodnotnější než ta s dámou.

   Mellinková si uvědomila, že staletí stará tradice karetních her může lidi utvrzovat v genderovém stereotypu, že muži jsou něco víc než ženy. To 23letou studentku forenzní psychologie dovedlo až k nápadu, který se snaží zaběhlé pořádky narušit. Informovala o tom agentura Reuters.

"Pokud se při hraní karet učíme, že král má větší cenu než královna, může nás tahle jemná nerovnováha ovlivňovat v každodenním životě. Je to jen další způsob, kterým nám ženám společnost říká, že jsme méně důležité. I taková maličkost nakonec může mít velkou váhu." uvedla Nizozemka.

 

gender-karty.jpg

Mellinková si uvědomila, že staletí stará tradice karetních her může lidi utvrzovat v genderovém stereotypu, že muži jsou něco víc než ženy.

 

   Po několika pokusech a omylech se Mellinkové podařilo navrhnout genderově neutrální balíček karet, ve kterém krále, královnu a kluka nahrazují zlatá, stříbrná a bronzová karta. Prvních 50 balíčků pak věnovala svým kamarádům a příbuzným.

   Povědomí o jejím nápadu se však rychle šířilo, a tak genderově neutrální karty začala nabízet na internetu. Během několika měsíců prodala kolem 1 500 balíčků, o které byl zájem nejen v Nizozemsku, ale i v Belgii, Německu, Francii nebo Spojených státech. Brzy by se mohly objevit také na pultech vybraných kamenných obchodů s deskovými hrami.

   S pozitivní zpětnou vazbou se Mellinková setkává také mezi profesionálními hráči, přestože někteří z nich přiznávají, že si na karty bez krále, královny a kluka budou muset ještě zvyknout. "Podporovat genderovou neutralitu mi přijde správné. Výměna některých karet za jiné ovšem bude vyžadovat taky malé změny herních pravidel," řekla například šéfka Nizozemské asociace bridže Berit van Dobbenburghová.