Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na životech bělochů nezáleží, napsala akademička z Cambridge

"Univerzita hájí právo svých akademiků vyjadřovat v souladu s právem své názory..."

article preview

   "Univerzita hájí právo svých akademiků vyjadřovat v souladu s právem své názory, které mohou jiní lidé pokládat za kontroverzní."

 

Na životech bělochů nezáleží, napsala akademička z Cambridge. Škola ji hájí

 

"Na bílých životech nezáleží. Jako na bílých. Opusťte bělošství." Priyamvada Gopalová

 

   článek zveřejněný 27. června 2020 na serveru novinky.cz (ZDE)

 

   Pedagožka tmavé pleti z prestižní britské univerzity v Cambridgi čelí ostré kritice a výhrůžkám smrtí poté, co napsala na Twitter, že na životech bílých nezáleží s dovětkem, že nejde o bělošství. Titter výrok akademičky Priyamvady Gopaové smazal, ta jej však napsala znovu. Dodala, že si za tím stojí. Univerzita v Cambridgi se za ženu postavila.

 

rasistka.jpg

Priyamvada Gopalová

 

"Na bílých životech nezáleží. Jako na bílých. Opusťte bělošství," uvedla 51letá Gopalová.

   Šlo o reakci na událost, kdy při utkání anglické Pemiér League mezi domácím Manchesterem a Burnley přeletělo nad stadionem letadlo s nápisem White Lives Matter (Na bílých životech záleží), k čemuž došlo nedlouho poté, co aktéři na trávníku vyjadřovali podporu hnutí Black Lives Matter (Na černých životech záleží), které upozorňuje na nerovný přístup institucí klidem tmavé barvy pleti. K zorganizování přeletu se přihlásil jeden z fotbalových fanoušků.

 

rasisticky-text.jpg

Otisk smazaného tweetu Priyamvady Gopalové.

 

   Twitter příspěvek smazal s tím, že odporuje zásadám sociální sítě, a smazal i ten následný, v němž totéž ještě jednou zopakovala. "Opakuji. Na bílých životech nezáleží. Jako na bílých," uvedla.

   To však nezastavilo rozhořčené reakce, z nichž některé byly velmi ostré, vulgární a obnášely i výhrůžky násilím nebo smrtí. Některých kritiků se přitom více než provokativní spojení "na bílých životech nezáleží" dotkla pasáž o "odmítnutí bělošství.

   Vznikla také petice požadující okamžité odvolání odvolání pedagožky. Vedení univerzity se za ni ale postavilo.

"Univerzita hájí právo svých akademiků vyjadřovat v souladu s právem své názory, které mohou jiní lidé pokládat za kontroverzní," cituje britský list Daily Mail z prohlášení univerzity v Cambridgi.                                                                          Gopalová vysvětlovala, že svým výrokem upozorňovala na to, že být bílý není samo o sobě kritérium, aby na životě člověka záleželo.

"Nemůžete oponovat ´Black Lives Matter´ s tím, že ´na bílých životech záleží´, protože to není srovnatelné, bělošství je už uznáváno, černošství ne," citoval profesorku list The Guardian.